به وبلاک روستای زیبا و سرسبز فارسیان خوش آمدید . استفاده از مطالب وبلاک با ذکر منبع بلامانع است . مدیریت وبلاک

روستای فارسیان

فارسیان - آلو و خواص آن
 
فارسیان
درباره وبلاگ


اینجانب سید مسلم موسوی خسروی ، متولد روستای فارسیان از توابع شهرستان گالیکش ، به جهت وابستگی بسیاری که به زادگاه خویش داشتم ، مدت های مدیدی در فکر ایجاد وبلاکی در مورد روستای فارسیان بودم . لذا امیدوارم که مورد رضایت اهالی روستای فارسیان و دیگر دوستان قرار گیرد .
روستای فارسیان ،در بیست و سه کیلومتری شهرستان گالیکش در مشرق استان گلستان قرار دارد و بسیار زیبا و سرسبز بوده و توانایی های زیادی برای جذب جمعیت و گردشگر دارد ، اگر .....

" پیر باد" یکی از نقاط زیبا و خوش آب و هوای روستای فارسیان می باشد ، بدین جهت نام وبلاک را "پیر باد" نامیده ام .

با تشکراز همه ی دوستانی که به این جانب لطف دارند و این حقیر را مورد مرحمت خود قرار می دهند خواهشمند است چنانچه مطالب وبلاک نیاز به اصلاح داشتند در قسمت نظرات مطالب خود را یادداشت نمایید ، در اولین فرصت مطالب اشتباه ، اصلاح خواهد شد . " با تشکر مدیر وبلاک "
ایمیل مدیریت وبلاک seyedmoslemmousavi@gmail.com
دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ :: 15:54 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی
فارسیان / آلو و خواص آن

آلو سیاه

" آلویی که تصویر آن را در بالا می بینید "آلوی سیاه" معروف است که در ۱۰۰ درصد منازل فارسیان وجود دارد . آلو سیاه فارسیان طرفدار زیادی در منطقه دارد و بغیر از فارسیان در تمام روستاهای اطراف مانند کیارام ، فرنگ ، پادلدل ، سیجان ، عربکلو و خسرو آباد ، پنو ، لیرو و ... نیز کاشت می شود . مهمترین مصرف آلو در فارسیان به غیر از مصرف تازه ، ساخت ترشی آلو است . از ترشی آلو در انواع آش محلی استفاده می شود ."

آلو بیشتر به‌ صورت تازه مصرف می‌شود؛ اما می‌توان آن را پهلوی کیک‌ و سالاد و غذاها اضافه کرد یا ‌به صورت کمپوت و مربا مصرف کرد. نوع خشک این میوه را می توان در جای خشک و خنک یا در یخچال به‌ مدت 6 ماه نگهداری کرد.
در طب چینی، آب آلو به ‌عنوان «اکسیر صبحانه» برای سمزدایی و شادابی بدن بعد از خواب توصیه شده است.تأثیر آلو در سلامت بدن
1- آلو یکی از منابع خوب آنتی اکسیدان‌هاست. این میوه حاوی مقادیر مناسبی از ترکیبات فنلی و بتاکاروتن است که با اثر آنتی اکسیدانی خود رادیکالهای آزاد اکسیژن را خنثی می‌کند. رادیکالهای آزاد اکسیژن تأثیرات مخربی در بدن اعمال می‌کند؛ زیرا این رادیکالهای آزاد با اکسیداسیون چربیها در بدن سبب می‌شود که چربی همواره در رگها رسوب کند و گرفتگی عروق پیش آید. این فرایندها جزء عوامل اصلی بروز بیماریهای قلبی- عروقی است.
یکی دیگر از مضرات رادیکالهای آزاد اکسیژن تخریب «دی ان آ» (DNA ) است. چنانچه DNA آسیب ببیند، احتمال تولید سلولهای سرطانی در بدن بشدت افزایش می‌یابد. یکی دیگر از مضرات رادیکالهای آزاد افزایش احتمال بروز استئو آرتریت است که منشأ پیدایش بیماریهایی نظیر آرتریت روماتوئید است.
2- آلو یکی از منابع غنی پتاسیم است. تحقیقات انجام گرفته در سالهای اخیر تأثیر پتاسیم را در کاهش فشار خون نشان داده‌اند. با توجه به اینکه آلو حاوی سدیم کم است، مصرف متعادل آن در تنظیم فشار خون مؤثر است.
3- یکی دیگر از ترکیبات درخور توجه در این میوه فیبر است. فیبرها سبب کاهش سرعت جذب مواد مغذی - بویژه قندها - شده و در عین حال میزان حساسیت به انسولین را نیز افزایش می‌دهد. بنابر این، مصرف آلو در تنظیم قند ‌خون مؤثر است.
4- یکی از خواص شناخته شده‌ آلو پیشگیری از یبوست است. این اثر نیز به واسطه‌ وجود فیبر است. در این مورد، آلو از دو طریق عمل می‌کند:
اولاً فیبر که غذای باکتریهای روده‌ بزرگ است با آلو تأمین می‌شود و با تخمیر فیبر با باکتریها، حجم مدفوع زیاد می‌شود. در نتیجه، سرعت و قدرت انقباضات دیواره‌ ‌عضلانی روده بیشتر می‌شود. این کار باعث خروج سریعتر مواد زاید می‌شود.
ثانیاً آلو و آب آلو حاوی مشتقات ماده ای به ‌نام «هیدروکسی فنیلیاتین» است که عضلات صاف دیواره‌ روده‌ بزرگ را تحریک می‌کند. این تحریک باعث شروع افزایش فعالیت در روده‌ بزرگ می‌شود که این امر نیز به افزایش سرعت حرکت مدفوع کمک می‌کند.
همچنین، در 100 گرم آلو خشک، حدود 10 گرم قند سوربیتول موجود است که سوربیتول نیز خاصیت ملین دارد.
5- علاوه بر اثرهای یاد شده، فیبر موجود در آلو سبب افزایش رشد و تکثیر باکتریهای مفید روده می شود و این امر از رشد باکتریهای مضر در داخل روده جلوگیری می‌ کند. در عین حال، بر اثر تخمیر فیبر در داخل روده، اسید بوتیریک تولید می‌شود که منشأ انرژی برای سلولهای روده است و به‌ این ترتیب به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند.
6- گیاهخواران و افرادی که مقادیر کمی گوشت قرمز مصرف می‌کنند خود را در معرض خطر دریافت ناکافی آهن و تهی شدن ذخایر آهن بدن قرار می‌دهند. کمبود آهن در نهایت به کمخونی منجر می شود که خستگی مفرط و از دست دادن تمرکز از عوارض آن است؛ ولی باید توجه داشت که آلو خشک منبع خوب «آهن گیاهی» است.
7- همچنین، آشپزها و کسانی که تمایل ندارند از چربی و کره یا مارگارین در دستورهای خود استفاده کنند می‌توانند از پوره‌ آلوخشک در دستورهای خود - نظیر کیک میوه‌ها و برانی شکلات یا کیک هویج - استفاده کنند که ماهیتی جویدنی و نرم دارند. پوره‌ آلوخشک به حجم و مقدار دستور غذایی می‌افزاید و در عین حال حاوی چربی هم نیست. بنابر این، استفاده از آلوخشک برای افرادی مناسب است که باید برنامه کم‌چربی داشته باشند و تمایل به‌خوردن «هله‌هوله» شیرین دارند

آلو سیاه فارسیان

انواع آلو (PRUNE )
آلو یک میوه ی تک هسته ای از خانواده ی هلو و زرد آلوست. آلو میوه ای خوش طعم و لذیذ است که در شکل ها، رنگ ها و اندازه های گوناگون در ایران می روید.معمول ترین آنها ؛ آلوی زرد، آلوی بخارا، آلوی سیاه و آلوچه ی وحشی است که اندازه ی آنها در حدود یک گردوی کوچک می باشد ولی مواد تشکیل دهنده ی آنها تقریباً یکی است و خواصی شبیه هم دارند.
این گیاه، بومی اوپا و آسیا محسوب می شود و اولین بار در قرن 19 گونه های متفاوت آن توسط مهاجرین از آسیا و اروپا به آمریکای شمالی برده شد.

خواص غذایی_دارویی آلو
- تخامه ای که بعد از خوردن آجیل در معده پیدا می شود، دوایی بهتر از آلوی خشک خیس کرده ندارد ( به همین خاطر است که درون آجیل شب عید، آلو هم می گذترند.)
- آب آلو کرم های معده را دفع می نماید.
- آلو رشد کودکان، هوش، حافظه و شیر بانوان شیرده را زیاد می کند.
- مرهمی که از مخلوط آلو و سرکه تهیه می شود، برای درمان جوش ها، به خصوص جوش بدن اطفال ( که توام با ترشح است) مفید می بتشد.
- آلو در معالجه ی کم خونی، ضعف، ناتوانی و خستگی جسمی مفید است.
- آلو بخارا، صفرا را دفع، خون را صاف و خارش بدن را برطرف می کند.
- همچنین سردرد را دفع می کند، برای این منظور باید آب آن را با گل بنفشه مخلوط کرده و بر پیشانی بمالید.
- گیاه خواران و کسانی که مقادیر کمی گوشت قرمز مصرف می کنند، خود را در معرض کمبود آهن و تهی شدن ذخایر آهن بدن قرار می دهند. فقدان آهن می تواند در نهایت به کم خونی منجر شودکه خستگی مفرط و عدم تمرکز از عوارض آن است ولی باید توجه داشت که آلوی خشک یک منبع خوب آهن است، و یک غذای نیرو بخش که باید ورزشکاران آن را مصرف کرده و مثل سقز بمکد.
- از آنجایی که آلو خشک حجم دار بوده و در عین حال حاوی چربی هم نیست، استفاده از آن برای افرادی که رژیم غذایی کم چرب داشته باشند و تمایل به خوردن هله هوله شیرین دارند مفید است.
- آلو خشک صفرا بر خوبی است و برای مبتلایان به سوء هاضمه بسیار مفید می باشد.
- همچنین برای رفع خونریزی مفید است.
- آلوچه نیز خواصی شبیه به خواص آلو دارد.
- از آلوچه برای معالجه ی اسهال خونی و اسهال ساده می توانید بدین صورت استفاده کنید: 25 گرم آلوچه را در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و هر روز 2 فنجان از آن را بنوشید.
- شربت آلو مسهلی خوب و بی ضرر است و آرام بخش سینه نیز هست.
طرز تهیه شربت آلو: 400 گرم آلو را با 4 برابر آن آب و مقداری شکر مخلوط کنید تا مدتی بماند و جا بیفتد.
-جوشانده ی این میوه برای رفع اسهال خونی و غرغره ی آن برای تحلیل ورم و رفع گلو درد موثر بوده.
- برگه ی آلو بهترین ضد سم بوده و دستگاه هضم غذا در بدن را منظم می نماید.
- جوشانده و پخته ی برگ و ساقه ی آلو برای معالجه ی ورم گلو، ورم لوزه ها و تقویت لثه ها مفید است.
- برگ و مغز و هسته ی آلو و آلوچه، کرم کُش است.
- برگ های خشک درخت آلو، ادرار آور و مُلَیِن و تب بر است.
- صمغ درخت آلو بهترین خرد کننده ی سنگ های کلیه و مثانه و سنگ های صفراوی بوده و برای التیام زخم بسیار نافع است.
- آلو برای کودکان و معالجه ی راشیتیسم مفید است.
- نوشیدن آب آلو در دفع انگل های معده بسیار مفید است.

تذکر
1) آلوچه برای اشخاص سرد مزاج و کسانی که نفخ شکم دارند، مضر است.
2) افرادی که دچار سوء هاضمه هستند و نمی توانند آلو مصرف کنند، همچنین افراد ضعیف و مسن، بهتر است آلو را به صورت پخته بخورند. زیرا آلوی خام دیر هضم است.
3) آلو خشک قند زیادی دارد و برای مبتلایان به مرض قند خوب نیست. بنا براین بهتر است قبل از پختن آلو خشک، چند مرتبه آن را با آب گرم خیس کرده و بشویید تا مقداری از مواد قندی آن گرفته شود، سپس آنرا پخته و قبل از غذا به حالت نیم گرم میل نمایید.
4) بهترین زمان برای خوردن آلو شب قبل از خواب و قبل از صرف شام است.

تصویر انواع دیگر آلو :

         آلو زرد           آلو سیاه

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک