به وبلاک روستای زیبا و سرسبز فارسیان خوش آمدید . استفاده از مطالب وبلاک با ذکر منبع بلامانع است . مدیریت وبلاک

روستای فارسیان

فارسیان - تاریخچه چراغ در فارسیان
 
فارسیان
درباره وبلاگ


اینجانب سید مسلم موسوی خسروی ، متولد روستای فارسیان از توابع شهرستان گالیکش ، به جهت وابستگی بسیاری که به زادگاه خویش داشتم ، مدت های مدیدی در فکر ایجاد وبلاکی در مورد روستای فارسیان بودم . لذا امیدوارم که مورد رضایت اهالی روستای فارسیان و دیگر دوستان قرار گیرد .
روستای فارسیان ،در بیست و سه کیلومتری شهرستان گالیکش در مشرق استان گلستان قرار دارد و بسیار زیبا و سرسبز بوده و توانایی های زیادی برای جذب جمعیت و گردشگر دارد ، اگر .....

" پیر باد" یکی از نقاط زیبا و خوش آب و هوای روستای فارسیان می باشد ، بدین جهت نام وبلاک را "پیر باد" نامیده ام .

با تشکراز همه ی دوستانی که به این جانب لطف دارند و این حقیر را مورد مرحمت خود قرار می دهند خواهشمند است چنانچه مطالب وبلاک نیاز به اصلاح داشتند در قسمت نظرات مطالب خود را یادداشت نمایید ، در اولین فرصت مطالب اشتباه ، اصلاح خواهد شد . " با تشکر مدیر وبلاک "
ایمیل مدیریت وبلاک seyedmoslemmousavi@gmail.com
جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ :: 23:31 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی
فارسیان/ تاریخچه چراغ در فارسیان

مسلما در هر نقطه از دنیا که در نظر بگیرید اولین وسیله برای روشن کردن شبهای تاریک مشعل بوده و در فارسیان هم این موضوع مستثنا نیست.

چراغ الکلی

 اما اولین نوع چراغ هایی که در فارسیان مورد استفاده قرار گرفت چراغ های پی سوز بود . این چراغ ها شبیه چراغ الکلی بود که داخل منبع آن پی حیوانات را آب کرده و می ریختند .

چراغ موشی :

چراغ موشی

نسل بعدی چراغ ها ، چراغ موشی بود این چراغ ها منبعی کوچک داشتند که از چراغ الکلی بزرگتر بود و در آن به جای پی از نفت سفید استفاده می شد لذا نور بیشتر تولید می کردند. و شبهای تیره و تار را روشن می نمودند. این چراغ ها در بالای خود شیشه ای کوچک داشتند که جهت جلوگیری از خاموش شدن شعله توسط باد استفاده می شد.

علت آنکه به این چراغ ها در فارسیان چراغ موشی می گفتند، کوچک بودن این چراغ ها بود.اما از نظر ظاهر شبیه چراغ های گرد سوز بودند .

چراغ فانوس :

چراغ فانوس

در منطقه فارسیان چون باد زیادی در فصل زمستان می وزد . از این نوع چراغ ها بسیار استفاده می شد. چراغ فانوس از همه طرف بسته است و باد به راحتی نمی تواند آن را خاموش کند .

علاوه بر آن چراغ فانوس دارای دسته است که جا به جایی آن را آسان می کند.

مشکلی که چراغ های فانوس داشت این بود که شعله ی کوچکی داشت و علاوه بر آن وقتی مخزن نفت آن داغ می شد شروع به کم و زیاد شدن شعله می کرد . در فارسیان این حالت را پت پت می گویند.

چراغ لمپا (گرد سوز):

چراغ گرد سوز      چراغ گرد سوز

نسل بعدی چراغ ها که از نظر هیکل بزرگتر از چراغ های فانوس بود چراغ های لمپا یا گرد سوز بود. این چراغ ها حالت اعیانی داشت و در داخل منزل استفاده می شد و برای بیرون بردن مناسب نبود.

چراغ های گرد سوز ، هم شعله ی بزرگتر داشتند و هم ارتفاع آنها از زمین یشتر بود . لذا به راحتی یک اتاق ۴*۳ را روشن می کردند.

مشکل این چراغ ها همان مشکل چراغ های فانوس بود که پس از گرم شدن مخزن شروع به پت پت می کردند.

چراغ توری ( چراغ زنبوری):

                                چراغ توری

نسل آخر چراغ ها ، چراغ توری بود که به جای فیتیله از توری در آنها استفاده می شد که این تور بر اثر گرما ابتدا مشتعل شده و سپس شروع به نور افشانی می کرد علاوه بر آن منبع آنها از فلز بود و تلمه ای به منبع متصل بود. پس از آنکه داخل منبع قدری نفت سفید می ریختند(مقداری از فضای منبع برای هوا خالی در نظر گرفته می شد.) در آن را زده و با تلمه متصل به منبع شروع به باد زدن می کردند. بادی که با فشار وارد منبع می شد باعث می گردید نفت به صورت گاز خارج شود و توری که از سقف چراغ آویزان بود شروع به نور افشانی می کرد و مقدار نور بقدری زیاد بود که امکان نگاه کردن مستقیم به آن نبود .

مزیتی که این چراغ ها نست به سایر چراغ های پیشین داشتند نور زیاد آنها و همچنین مصرف بسیار کم نفت در این چراغ ها بود اما مشکل این چراغ ها حساس بودن توری این چراغ ها به تکان خوردن و لمس شدن بود که خیلی زود توری آنها می ریخت.

در سالهای اخیر پس از آمدن گاز به منطقه نسل دیگری از چراغ های توری ایجاد شد که بر روی گاز پیک نیک بسته می شد و بسیار مفید بود.

امروزه در بسیاری از خانه ها از تور در روشنایی های گازی استفاده می شود و زمانی که برق قطع شود از روشنایی هایی استفاده می کنند که تور در آنها به کار رفته است

 

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک