به وبلاک روستای زیبا و سرسبز فارسیان خوش آمدید . استفاده از مطالب وبلاک با ذکر منبع بلامانع است . مدیریت وبلاک

روستای فارسیان

فارسیان
 
فارسیان
درباره وبلاگ


اینجانب سید مسلم موسوی خسروی ، متولد روستای فارسیان از توابع شهرستان گالیکش ، به جهت وابستگی بسیاری که به زادگاه خویش داشتم ، مدت های مدیدی در فکر ایجاد وبلاکی در مورد روستای فارسیان بودم . لذا امیدوارم که مورد رضایت اهالی روستای فارسیان و دیگر دوستان قرار گیرد .
روستای فارسیان ،در بیست و سه کیلومتری شهرستان گالیکش در مشرق استان گلستان قرار دارد و بسیار زیبا و سرسبز بوده و توانایی های زیادی برای جذب جمعیت و گردشگر دارد ، اگر .....

" پیر باد" یکی از نقاط زیبا و خوش آب و هوای روستای فارسیان می باشد ، بدین جهت نام وبلاک را "پیر باد" نامیده ام .

با تشکراز همه ی دوستانی که به این جانب لطف دارند و این حقیر را مورد مرحمت خود قرار می دهند خواهشمند است چنانچه مطالب وبلاک نیاز به اصلاح داشتند در قسمت نظرات مطالب خود را یادداشت نمایید ، در اولین فرصت مطالب اشتباه ، اصلاح خواهد شد . " با تشکر مدیر وبلاک "
ایمیل مدیریت وبلاک seyedmoslemmousavi@gmail.com
جمعه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۸ :: 14:33 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی

فارسیان /        فصل برداشت محصول

این روز ها در منطقه گالیکش فصل برداشت محصول فرا رسیده است .

البته در خود فارسیان به علت طولانی بودن دوره سرما زمان برداشت نسبت به گالیکش چند روزی دیرتر است و گندم ها به قول روستاییان "دِل مِل" هستند .

"دل مل" اصطلاحی است که به گندم ها ی نزدیک برداشت گفته می شود .  مردم روستا گاهی یک دسته کوچک از این گندم ها را چیده و روی آتش همراه خوشه تف می دهند . سپس با فشردن خوشه ی تف داده شده بین دو دست و فوت کردن به آن گندم را از خاشاک پاک می کنند و می خورند . این "دل مل" های پخته شده بسیار خوش مزه هستند البته خوردن زیاد آنها جایز نیست .

در منطقه گالیکش پس از برداشت محصول گندم زمینها را آتش می زنند تا کاه و کلش مانده از گندم ها بسوزد و زمین را هر چه زودتر برای کاشت بعدی آماده کنند. در این زمین ها نیز گندم های ریخته شده از پشت کمباین ها پس از آتش زدن دقیقا شبیه پختن "دل مل" است و همان مزه را می دهد با این تفاوت که چون این گندم ها کاملا سفت شده اند جویدن آن ها سخت تر است .

پنجشنبه هفتم خرداد ۱۳۸۸ :: 19:2 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی
فارسیان  /  زندگینامه فاطمه زهرا (س)

زندگینامه حضرت زهرا (س)


مقدمه‌:

بدون‌ تردید در میان‌ زنان‌ و بانوان‌ اسلامى‌ ، فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) محبوبترین‌ چهره‌ دینى‌ ، علمى‌ ، ادبى‌ ، تقوایى‌ و اخلاقى‌ در میان‌ مسلمانان‌ و دیگر مردم‌ جهان‌ به‌ شمار مى‌رود .

شخصیت‌ فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) سیده‌ نساء العالمین‌ ( سرور زنان‌ جهان‌ ) اسوه‌ و الگویى‌ تام‌ و تمام‌ براى‌ تمام‌ زنان‌ عاشق‌ عفت‌ و فضیلت‌ است‌ .در دامن‌ پاک‌ فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) بود که‌ دو امام‌ بزرگوار و دو شخصیت‌ ممتاز عالم‌ بشرى‌ ، حضرت‌ امام‌ حسن‌ ( ع‌ ) مظهر حلم‌ و وقار و حضرت‌ امام‌ حسین‌ ( ع‌ ) سرور شهیدان‌ تربیت‌ یافتند ، و نیز زینب‌ کبرى‌ ( ع‌ ) حماسه‌ مجسم‌ و مجسمه‌ شجاعت‌ و نمونه‌ یکتا در سخنورى‌ و حق‌ طلبى‌ که‌ پیام‌ حسینى‌ و حماسه‌ عاشورا را در جهان‌ اعلام‌ کرد و نقاب‌ شرک‌ و ریا و پستى‌ و دنیاپرستى‌ را از چهره‌ یزید و یزیدیان‌ به‌ یک‌ سو زد .

کیست‌ که‌ نداند که‌ مادر در تربیت‌ فرزندان‌ بویژه‌ دختران‌ ، سهم‌ بسیار زیادى‌ دارد ، و فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) بود که‌ روح‌ آموزش‌ و پرورش‌ اسلامى‌ را در مهد عفت‌ و کانون‌ تقواى‌ خانوادگى‌ به‌ پسران‌ و دختران‌ خود آموخت‌ .

پدر و مادر : فاطمه‌ یگانه‌ دختر بازمانده‌ پیغمبر ( ص‌ ) از خدیجه‌ کبرى‌ مى‌باشد .

چه‌ بگویم‌ درباره‌ پدرى‌ که‌ پیغمبر خاتم‌ و حبیب‌ خدا و نجات‌ دهنده‌ بشر از گمراهى‌ و سیه‌کارى‌ بود ؟ چه‌ بگویم‌ درباره‌ پدرى‌ که‌ قلم‌ را توان‌ وصف‌ کمالات‌ اخلاقى‌ او نیست‌ ؟ و فصیحان‌ و بلیغان‌ جهان‌ در توصیف‌ سجایاى‌ او عاجز مانده‌اند ؟ و اما مادرش‌ خدیجه‌ دختر خویلد از نیکوترین‌ و عفیفترین‌ زنان‌ عرب‌ قبل‌ از اسلام‌ و در دوره‌ اسلامى‌ نخستین‌ زنى‌ که‌ به‌ پیامبر اکرم‌ ( ص‌ ) ، شوهرش‌ ، ایمان‌ آورد و آن‌ چه‌ از مال‌ دنیا در اختیار داشت‌ - در راه‌ پیشرفت‌ اسلام‌ - کریمانه‌ بذل‌ کرد .

درجه‌ وفادارى‌ خدیجه‌ ( ع‌ ) نسبت‌ به‌ پیامبر ( ص‌ ) را در بذل‌ مال‌ و جان‌ و هستى‌اش‌ ، تاریخ‌ اسلام‌ هرگز فراموش‌ نخواهد کرد .

همچنان‌ که‌ پیامبر اکرم‌ نیز تا خدیجه‌ زنده‌ بود زنى‌ دیگر نگرفت‌ و پیوسته‌ از فداکاریهاى‌ او یاد مى‌کرد .

از عایشه‌ ، زوجه‌ پیامبر ( ص‌ ) ، نقل‌ شده‌ است‌ که‌ گفت‌ : " احترام‌ هیچ‌ یک‌ از زنان‌ به‌ پایه‌ حرمت‌ و عزت‌ خدیجه‌ نمى‌رسید .

رسول‌ الله‌ ( ص‌ ) پیوسته‌ از او به‌ نیکى‌ یاد مى‌کرد و به‌ حدى‌ او را محترم‌ مى‌شمرد که‌ گویا زنى‌ مانند خدیجه‌ نبوده‌ است‌ " .

عایشه‌ سپس‌ نقل‌ مى‌کند : روزى‌ به‌ پیغمبر ( ص‌ ) گفتم‌ : او بیوه‌ زنى‌ بیش‌ نبوده‌ است‌ ، پیغمبر سخت‌ برآشفت‌ به‌ طورى‌ که‌ رگ‌ پیشانى‌اش‌ برآمد . سپس‌ فرمود : به‌ خدا سوگند بهتر از خدیجه‌ کسى‌ براى‌ من‌ نبود .روزى‌ که‌ همه‌ مردم‌ کافر و بت‌ پرست‌ بودند ، او به‌ من‌ ایمان‌ آورد .روزى‌ که‌ همه‌ مرا به‌ جادوگرى‌ و دروغگویى‌ نسبت‌ مى‌دادند ، او مرا تصدیق‌ کرد ، روزى‌ که‌ همه‌ از من‌ روى‌ مى‌گردانیدند ، خدیجه‌ تمام‌ اموال‌ خود را در اختیار من‌ گذاشت‌ و آنها را در راه‌ من‌ بى‌ دریغ‌ خرج‌ کرد .
خداوند از او دخترى‌ به‌ من‌ بخشید که‌ مظهر پاکى‌ و عفت‌ و تقوا بود .

عایشه‌ سپس‌ مى‌گوید : به‌ پیغمبر عرض‌ کردم‌ از این‌ سخن‌ نظر بدى‌ نداشتم‌ و از گفته‌ خود پشیمان‌ شدم‌ .

بارى‌ ، فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) چنین‌ مادرى‌ داشت‌ و چنان‌ پدرى‌ .

گفته‌اند : خدیجه‌ از پیغمبر ( ص‌ ) هفت‌ فرزند آورد : قاسم‌ که‌ کنیه‌ ابو القاسم‌ براى‌ پیغمبر از همین‌ فرزند پیدا شد . وى‌ قبل‌ از بعثت‌ در دو سالگى‌ درگذشت‌ . عبد الله‌ یا طیب‌ که‌ او هم‌ قبل‌ از بعثت‌ فوت‌ شد . طاهر ، که‌ در آغاز بعثت‌ متولد شد و بعد از بعثت‌ درگذشت‌ . زینب‌ که‌ به‌ ازدواج‌ ابو العاص‌ درآمد . رقیه‌ که‌ ابتدا با عتبه‌ و پس‌ از آن‌ با عثمان‌ بن‌ عفان‌ ازدواج‌ کرد و در سال‌ دوم‌ هجرت‌ درگذشت‌ . ام‌ کلثوم‌ که‌ او نیز به‌ ازدواج‌ عثمان‌ - پس‌ از رقیه‌ - درآمد و در سال‌ چهارم‌ هجرت‌ درگذشت‌ . هفتم‌ فاطمه‌ زهرا ( س‌ ) که‌ به‌ ازدواج‌ حضرت‌ على‌ ( ع‌ ) درآمد و سلاله‌ پاک‌ امامان‌ بزرگوار ما ثمره‌ این‌ ازدواج‌ پر شوکت‌ و برکت‌ است‌ .

ولادت‌ فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) را روز بیستم‌ جمادى‌ الثانى‌ سال‌ پنجم‌ بعثت‌ مى‌دانند که‌ در مکه‌ اتفاق‌ افتاد . بنابراین‌ در هنگام‌ هجرت‌ ، سن‌ آن‌ بانوى‌ یگانه‌ نزدیک‌ نه‌ سال‌ بوده‌ است‌ .

نامها و لقبهایى‌ که‌ فاطمه‌ ( ع‌ ) دارد ، همه‌ بازگوینده‌ صفات‌ و سجایاى‌ ملکوتى‌ اوست‌ ، مانند :
صدیقه‌ طاهره‌ ، زکیه‌ ، زهرا ، سیدة‌ النساء العالمین‌ و خیر النساء و بتول‌ ... .

کنیه‌هاى‌ آن‌ حضرت‌ : ام‌ الحسن‌ ، ام‌ الحسنین‌ ، ام‌ الائمة‌ ... . و شگفت‌ تر از همه‌ " ام‌ ابیها " یعنى‌ " مادر پدرش‌ " مى‌باشد که‌ نشان‌ دهنده‌ علاقه‌ بسیار زیاد فاطمه‌ ( ع‌ ) است‌ به‌ پدر بزرگوارش‌ و این‌ که‌ با همه‌ کمى‌ سن‌ از آغاز کودکى‌ پناهگاه‌ معنوى‌ و تکیه‌گاه‌ روحى‌ - بعد از خداوند متعال‌ - مانند خدیجه‌ براى‌ پدر بزرگوارش‌ بوده‌ است‌ .

لقب‌ ام‌ ابیها را پیغمبر ( ص‌ ) به‌ دختر عزیزش‌ عنایت‌ کرد .

چون‌ کلمه‌ " ام‌ " علاوه‌ بر مادر ، به‌ معنى‌ اصل‌ و منشأ هم‌ به‌ کار مى‌رود و مانند " ام‌ القرى‌ " که‌ به‌ مکه‌ معظمه‌ گفته‌ مى‌شد ، بنابراین‌ ام‌ ابیها به‌ معنى‌ منشأ و اصل‌ و مظهر نبوت‌ و ولایت‌ است‌ ، و براستى‌ زهرا ( س‌ ) درخت‌ سایه‌گسترى‌ بود که‌ میوه‌هاى‌ شیرین‌ امامت‌ و ولایت‌ را به‌ بار آورد .

دوران‌ زندگى‌ فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ):

فاطمه‌ زهرا ( س‌ ) وارث‌ صفات‌ بارز مادر بزرگوارش‌ خدیجه‌ بود - در جود وبخشش‌ و بلندى‌ نظر و حسن‌ تربیت‌ وارث‌ مادر و در سجایاى‌ ملکوتى‌ وارث‌ پدر و همسرى‌ دلسوز و مهربان‌ و فداکار براى‌ شوهرش‌ على‌ ( ع‌ ) بود .

در لوح‌ دلش‌ جز خداپرستى‌ و عبادت‌ خالق‌ متعال‌ و دوستدارى‌ پیامبر ( ص‌ ) نقشى‌ نبسته‌ و از ناپاکى‌ دوران‌ جاهلیت‌ و بت‌ پرستى‌ به‌ دور بود .

نه‌ سال‌ در خانه‌ پر صفاى‌ مادر و در کنار پدر و نه‌ سال‌ دیگر را در کنار شوهر گرانقدرش‌ على‌ مرتضى‌ ( ع‌ ) دوش‌ به‌ دوش‌ وى‌ در نشر تعلیمات‌ اسلام‌ و خدمات‌ اجتماعى‌ و کار طاقت‌ فرساى‌ خانه‌ ، زندگى‌ کرد .

اوقاتش‌ به‌ تربیت‌ فرزند و کار و نظافت‌ خانه‌ و ذکر و عبادت‌ پروردگار مى‌گذشت‌ . فاطمه‌ ( ع‌ ) دخترى‌ است‌ که‌ در مکتب‌ تربیتى‌ اسلام‌ پرورش‌ یافته‌ و ایمان‌ و تقوا در ذرات‌ وجودش‌ جایگزین‌ شده‌ بود.

فاطمه‌ در کنار مادر و آغوش‌ پر مهر پدر تربیت‌ شد و علوم‌ و معارف‌ الهى‌ را از سرچشمه‌ نبوت‌ فراگرفت‌ و آنچه‌ را به‌ سالها آموخته‌ ، در خانه‌ شوهر به‌ مرحله‌ عمل‌ گذاشت‌ و همچون‌ مادرى‌ سالخورده‌ و کدبانویى‌ آزموده‌ که‌ تمام‌ دوره‌هاى‌ زندگى‌ را گذرانده‌ باشد - به‌ اهل‌ خانه‌ و آسایش‌ شوهر و تربیت‌ فرزندان‌ - توجه‌ مى‌کرد و نیز آنچه‌ را در بیرون‌ خانه‌ مى‌گذشت‌ ، مورد توجه‌ قرار مى‌داد و از حق‌ خود و شوهرش‌ دفاع‌ مى‌کرد .

چگونگى‌ ازدواج‌ فاطمه‌ ( ع‌ ) و على‌ ( ع‌ ):

از آغاز معلوم‌ بود و همه‌ مى‌دانستند که‌ جز على‌ ( ع‌ ) کسى‌ همسر ( کفو ) فاطمه‌دختر پیامبر عالیقدر اسلام‌ نیست‌ .

با وجود این‌ ، بسیارى‌ از یاران‌ و کسانى‌ که‌ خود را به‌ پیغمبر ( ص‌ ) نزدیک‌ احساس‌ مى‌کردند ، به‌ این‌ وصلت‌ چشم‌ داشتند و این‌ آرزو را در دل‌ مى‌پروردند .

نوشته‌اند : پس‌ از این‌ آزمونها عده‌اى‌ از اصحاب‌ به‌ حضرت‌ على‌ ( ع‌ ) مى‌گفتند : چرا براى‌ ازدواج‌ با یگانه‌ دختر پیغمبر ( ص‌ ) اقدام‌ نمى‌کنى‌ ؟ حضرت‌ على‌ ( ع‌ ) مى‌فرمود : چیزى‌ ندارم‌ که‌ براى‌ این‌ منظور قدم‌ پیش‌ نهم‌ . آنان‌ مى‌گفتند : پیغمبر ( ص‌ ) از تو چیزى‌ نمى‌خواهد .

سرانجام‌ حضرت‌ على‌ ( ع‌ ) زمینه‌ را براى‌ طرح‌ این‌ درخواست‌ آماده‌ دید . روزى‌ به‌ خانه‌ رسول‌ اکرم‌ ( ص‌ ) رفت‌ .

اما شدت‌ حیا مانع‌ ابراز مقصود شد . نوشته‌اند دو سه‌ بار این‌ عمل‌ تکرار گردید . سومین‌ بار پیغمبر اکرم‌ ( ص‌ ) از على‌ ( ع‌ ) پرسید : آیا حاجتى‌ دارى‌ ؟
على‌ ( ع‌ ) گفت‌ : آرى‌ . پیغمبر فرمود : شاید براى‌ خواستگارى‌ زهرا آمده‌اى‌ ؟ على‌ عرض‌ کرد : آرى‌ . چون‌ مشیت‌ و امر الهى‌ بر این‌ کار قرار گرفته‌ بود و پیامبر از طریق‌ وحى‌ بر انجام‌ دادن‌ این‌ مهم‌ آگاه‌ شده‌ بود ، مى‌بایست‌ این‌ پیشنهاد را با دخت‌ گرامیش‌ نیز در میان‌ بگذارد و از نظر او آگاه‌ گردد .

پیامبر ( ص‌ ) به‌ دخترش‌ فاطمه‌ گفت‌ : تو على‌ را خوب‌ مى‌شناسى‌ ، على‌ نزدیکترین‌ افراد به‌ من‌ مى‌باشد . در اسلام‌ ، سابقه‌ فضیلت‌ و خدمت‌ دارد . من‌ از خدا خواستم‌ براى‌ تو بهترین‌ شوهر را برگزیند . خداوند مرا به‌ ازدواج‌ تو با على‌ امر فرموده‌ است‌ .

بگو چه‌ نظر دارى‌ ؟
فاطمه‌ ساکت‌ ماند .

پیغمبر سکوت‌ او را موجب‌ رضا دانست‌ و مسرور شد و صداى‌ تکبیرش‌ بلند شد .

آن‌ گاه‌ پیامبر ( ص‌ ) بشارت‌ این‌ ازدواج‌ را به‌ على‌ ( ع‌ ) فرمود و مهر فاطمه‌ را 40. مثقال‌ نقره‌ قرار داد و در جلسه‌اى‌ که‌ عده‌اى‌ از اصحاب‌ بودند ، خطبه‌ عقد را قراءت‌ کرد و این‌ ازدواج‌ فرخنده‌ انجام‌ شد .

گفتنى‌ است‌ که‌ على‌ ( ع‌ ) جز یک‌ شمشیر و یک‌ زره‌ و شترى‌ براى‌ آب‌ کشى‌ چیزى‌ در اختیار نداشت‌ . پیغمبر ( ص‌ ) به‌ على‌ فرمود : شمشیر را براى‌ جهاد نگه‌ دار ، شترت‌ را هم‌ براى‌ آب‌ کشى‌ و سفر حفظ کن‌ ، اما زره‌ خود را بفروش‌ تا وسایل‌ ازدواج‌ فراهم‌ شود.

پیغمبر ( ص‌ ) به‌ سلمان‌ فرمود : این‌ زره‌ را بفروش‌ . سلمان‌ زره‌ را به‌ پانصد درهم‌ فروخت‌ .

سپس‌ گوسفندى‌ را کشتند و ولیمه‌ عقد ازدواج‌ دادند . این‌ جشن‌ در ماه‌ رجب‌ سال‌ دوم‌ هجرت‌ انجام‌ شد . تمام‌ وسایلى‌ که‌ به‌ عنوان‌ جهیزیه‌ به‌ خانه‌ فاطمه‌ زهرا ( ع‌ ) دخت‌ گرامى‌ پیامبر ( ص‌ ) آورده‌ شده‌ است‌ ، از 14 قلم‌ تجاوز نمى‌کند :

چارقد سرانداز - دو عدد لنگ‌ - یک‌ قطیفه‌ - یک‌ طاقه‌ چادر پشمى‌ - 4 بالش‌ - یک‌ تخته‌ حصیر - قدح‌ چوبى‌ - کوزه‌ گلى‌ - مشک‌ آب‌ - تنگ‌ آبخورى‌ - تختخواب‌ چوبى‌ - یک‌ طشت‌ لباسشویى‌ - یک‌ آفتابه‌ - یک‌ زوج‌ دستاس‌ و مقدارى‌ عطر و بخور .

این‌ است‌ جهیزیه‌ و تمام‌ اثاث‌ خانه‌ فاطمه‌ زهرا زوجه‌ على‌ ( ع‌ ) سرور زنان‌ عالم‌ .

در شب‌ عروسی‌ - به‌ جاى‌ خدیجه‌ که‌ به‌ جهان‌ باقى‌ شتافته‌ بود ، سلمى‌ دختر عمیس‌ مواظ‌بت‌ از فاطمه‌ زهرا را بر عهده‌ داشت‌ - و رسول‌ اکرم‌ ( ص‌ ) خود شخصا با عده‌اى‌ از مهاجر و انصار و یاران‌ باوفا در مراسم‌ عروسى‌ شرکت‌ فرمود - از بانک‌ تکبیر و تهلیل‌ فضاى‌ کوچه‌هاى‌ مدینه‌ روحانیتى‌ خاص‌ یافته‌ بود و موج‌ شادى‌ و سرور بر قلبها مى‌نشست‌ .

پیامبر گرامى‌ دست‌ دخترش‌ را در دست‌ على‌ گذاشت‌ و در حق‌ آن‌ زوج‌ سعادتمند دعاى‌ خیر کرد و آنها را به‌ خداوند بزرگ‌ سپرد . و بدین‌ سان‌ و با همین‌ سادگى‌ عروسى‌ بهترین‌ مردان‌ و بهترین‌ زنان‌ جهان‌ برگزار شد .

از شادى‌ تا اندوه‌:

در سال‌ یازدهم‌ هجرى‌ در آخر ماه‌ صفر رحلت‌ جانگداز پیامبر ( ص‌ ) پیش‌ آمد وچه‌ دردآور بود جدایى‌ این‌ پدر و دختر - پدرى‌ چون‌ پیامبر گرامى‌ که‌ همیشه‌ هنگام‌ سفر با آخرین‌ کسى‌ که‌ وداع‌ مى‌کرد و او را مى‌بویید و مى‌بوسید ، دخت‌ گرامیش‌ بود و چون‌ از سفر بازمى‌گشت‌ ، اولین‌ دیدار را با دخترش‌ داشت‌ .

پیوسته‌ از حالش‌ جویا مى‌شد و رازى‌ از رازها را در گوش‌ جانش‌ مى‌گفت‌ و دخترى‌ که‌ پیوسته‌ از کودکى‌ در کنار پدر بود و از او پرستارى‌ مى‌کرد ، گاهى‌ با زنان‌ هاشمى‌ به‌ میدان‌ جنگ‌ مى‌شتافت‌ تا حال‌ پدر را جویا شود .

چنانکه‌ در جنگ‌ احد که‌ به‌ دروغ‌ آوازه‌ درافتاد که‌ پیامبر ( ص‌ ) در جنگ‌ کشته‌ شده‌ ، به‌ دامنه‌ کوه‌ احد شتافت‌ و سر و صورت‌ خونین‌ پدر را شستشو داد و از خاکستر حصیرى‌ که‌ سوخته‌ بود بر جراحات‌ پدر پاشید و از زخمهاى‌ آن‌ حضرت‌ مواظ‌بت‌ کرد تا بهبود یافت‌ - دخترى‌ که‌ لحظه‌ به‌ لحظه‌ که‌ از کارهاى‌ خانه‌دارى‌ و بچه‌دارى‌ فراغت‌ مى‌یافت‌ ، به‌ خدمت‌ پدر مى‌رسید و از دیدارش‌ بهره‌مند مى‌شد ...

آرى‌ لحظه‌ جدایى‌ این‌ چنین‌ پدر و دخترى‌ فرارسید و چه‌ زود فرارسید . پیامبر ( ص‌ ) در بستر بیمارى‌ افتاد و رنگ‌ رخسارش‌ نمایانگر واپسین‌ لحظات‌ عمرش‌ بود .

عایشه‌ روایت‌ مى‌کند که‌ پیغمبر ( ص‌ ) در حالت‌ جان‌ دادن‌ و آخرین‌ رمقهاى‌ حیات‌ ، دختر عزیزش‌ فاطمه‌ ( ع‌ ) را خواست‌ و نزدیکش‌ نشانید و در گوش‌ او رازى‌ گفت‌ که‌ فاطمه‌ سخت‌ به‌ گریه‌ افتاد . پس‌ از آن‌ سخن‌ دیگرى‌ گفت‌ که‌ ناگهان‌ چهره‌ فاطمه‌ شکفته‌ شد .

همگان‌ از دیدن‌ این‌ دو منظره‌ متضاد متعجب‌ شدند .

راز این‌ رازگویى‌ را از حضرت‌ فاطمه‌ زهرا خواستند ، فرمود : نخست‌ پدرم‌ خبر مرگ‌ خود را به‌ من‌ گفت‌ ، بسیار محزون‌ شدم‌ و عنان‌ شکیبایى‌ از دستم‌ بشد ، گریه‌ کردند ، او نیز متأثر شد ، دیگر بار در گوشم‌ گفت‌ : دخترم‌ ! بدان‌ تو نخستین‌ کسى‌ از خانواده‌ هستى‌ که‌ به‌ زودى‌ به‌ من‌ ملحق‌ خواهى‌ شد .به‌ شنیدن‌ این‌ بشارت‌ خوشحال‌ شدم‌ . پدرم‌ فرمود راضى‌ هستى‌ که‌ " سیده‌ نساء العالمین‌ و سیده‌ نساء هذه‌ الامة‌ " باشى‌ ؟ فاطمه‌ گفت‌ : به‌ آنچه‌ خدا و تو بپسندید راضى‌ام‌ .

بارى‌ ، فاطمه‌ سرور زنان‌ عالم‌ و سرور زنان‌ این‌ امت‌ - این‌ نو گل‌ خندان‌ باغ‌ رسالت‌ بر اثر تندبادهاى‌ حوادث‌ ، زود پر پر شد و چندى‌ بعد از پدر بزرگوارش‌ به‌ وى‌ پیوست‌ .

وه‌ که‌ چه‌ کوته‌ بود عمر آن‌ ملکه‌ اسلام‌ .

آرى‌ ، مرگ‌ پدرى‌ مهربان‌ و دگرگونیهایى‌ که‌ پس‌ از رسول‌ خدا ( ص‌ ) روى‌ نمود ، روح‌ و جسم‌ دختر پیغمبر ( ص‌ ) را آزرده‌ ساخت‌ .

وى‌ در روزهایى‌ که‌ پس‌ از مرگ‌ پدر زیست‌ ، پیوسته‌ رنجور ، پژمرده‌ و گریان‌ بود .

هرگز رنج‌ جدایى‌ پدر را تحمل‌ نمى‌کرد و براى‌ همین‌ بود که‌ چون‌ خبر مرگ‌ خود را از پدر شنید لبخند زد .

او مردن‌ را برزیستنى‌ جدا از پدر ، ترجیح‌ مى‌داد .

سرانجام‌ ، آزردگیها و ناتوانى‌ تا بدان‌ جا کشید که‌ دختر پیغمبر ( ص‌ ) در بستر افتاد .

در مدت‌ بیمارى‌ او ، از آن‌ مردان‌ جان‌ بر کف‌ ، از آن‌ مسلمانان‌ آماده‌ در صف‌ ، از آنان‌ که‌ هر چه‌ داشتند ، از برکت‌ پدر او بود ، چند تن‌ او را دلدارى‌ دادند و یا به‌ دیدنش‌ رفتند ؟

ظ‌اهرا جز یکى‌ دو تن‌ از محرومان‌ و ستمدیدگان‌ چون‌ بلال‌ و سلمان‌ کسى‌ از این‌ بانوى‌ گرانقدر غم‌خوارى‌ نکرد . اما زنان‌ مهاجر بویژه‌ انصار ، که‌ از آزردگى‌ و بیمارى‌ فاطمه‌ ( ع‌ ) خبر یافتند ، با مهربانى‌ نزد او گرد آمدند و از او عیادت‌ و دلجویى‌ نمودند .

دختر پیامبر ( ص‌ ) در بستر بیمارى‌ نیز ، در پاسخ‌ کسانى‌ که‌ از او احوالپرسى‌ مى‌کردند ، سخنانى‌ فصیح‌ و بلیغ‌ بر زبان‌ مى‌راند .

سخنانى‌ که‌ در آن‌ روز ، درد دل‌ و گله‌ و شکوه‌ بانویى‌ داغدیده‌ و ستم‌ رسیده‌ مى‌نمود ، اما بحقیقت‌ اعلام‌ خطرى‌ بود ، که‌ مسلمانان‌ را از تفرقه‌افکنى‌ و فتنه‌انگیزى‌ در آینده‌ بیم‌ مى‌داد .

بارى‌ ، دخت‌ پیامبر ( ص‌ ) گفتنیها را گفت‌ و بر اثر مصائب‌ جانکاه‌ و دورى‌ از پدر مهربان‌ گرانقدرش‌ رسول‌ مکرم‌ ( ص‌ ) به‌ " گلشن‌ رضوان‌ " شتافت‌ .


منبع : پایگاه اهل البیت

مطالب مرتبط : ویژه نامه فاطمیه 1388

 

پنجشنبه هفتم خرداد ۱۳۸۸ :: 18:58 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی
برای مشاهده زندگینامه فاطمه زهرا فاطمه زهراکنید .
سه شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۸ :: 22:15 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی
 

معرفی شپش:

شپش حشره كوچكي به رنگ سفيد مايل به خاكستري است كه داراي دهاني مخصوص مكيدن خون، دو شاخك و سه جفت پاي كوتاه است.

شپش يك انگل خارجي بدن انسان محسوب مي‌شود. مي‌تواند سر، بدن و عانه را آلوده كند. تخم شپش «رشك» نام دارد و بيضي شكل و سفيدرنگ و به اندازه ته سنجاق است و به مو و درز لباس‌ها مي‌چسبد.

شپش در مو و لباس زندگي مي‌كند و فقط به خاطر تغذيه روي سطح بدن مي‌آيد و خودش را به پوست بدن مي‌چسباند و پوست را سوراخ كرده و بزاق خود را در زير پوست تزريق نموده و با مكيدن خون، مواد زائدي را نيز از خود دفع مي‌كند. همين تلقيح مواد زائد و بزاق به زير پوست منجر به ايجاد برآمدگي قرمز رنگ خارش‌داري مي‌گردد.

از نظر شدت و شيوع آلودگي به انواع شپش، عواملي چون سن، جنس، نژاد، وضعيت اقتصادي و اجتماعي موثر شناخته شده‌اند. آلودگي در تمام گروه‌هاي سني ديده مي‌شود ولي شپش سر در كودكان (سنين مدارس ابتدايي) شيوع بيشتري دارد.

نكته اينجاست كه اگر چه به طور معمول شپش در جوامع فقير و متراكم شايع‌تر است، ولي در شرايط همه‌گيري كليه طبقات اجتماعي و اقتصادي جامعه را فرا مي‌گيرد و حتي در جوامع چندنژادي مشاهده شده كه شپش سر در سفيدپوستان شايع‌تر از سياه‌پوستان است.

شپش سر چیست؟
شپش سر عفونتی انگلی است كه توسط انگلی به نام پدیكولوس هومانوس كاپیتیس (PEDICULUS HUMANUS CAPITIS) ایجاد می شود. شپش سر يك بيمارى انگلى است كه در سراسر دنيا حتى در كشورهاى توسعه يافته نيز به وفور مشاهده مى شود. شيوع بيمارى به وضعيت اجتماعى و اقتصادى خاصى محدود نشده و در تمام سطوح جامعه يافت مى شود. على رغم شيوع بيمارى در جامعه آمار دقيقى از ميزان آن دركشور وجود ندارد.دختران بيش از پسران مبتلا مى شوند و بچه ها در سنين مدرسه بيشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا هستند.

طول عمر اين مزاحم‌هاى كوچك كمتر از ۳۰ روز است. اما هر شپش ماده‌ بين ۵۰ تا ۱۵۰ عدد تخم به جا مي‌گذارد كه هر كدام از اين تخم‌ها در يك كپسول بسيار چسبناك قرار گرفته‌اند. اين كپسول از فاصله تقريبا ۵ ميليمترى ريشه مو به مو مي‌چسبد و به راحتى جدا نمي‌شود.
 
۸۴۶۵۱۶۳۱.jpg

عامل بيمارى شپش سر چيست؟
عامل مولد بيمارى يكى از انواع شپش است كه به طور اختصاصى موهاى سر را درگير مى كند. شپش بالغ با حركت روى سر روزانه ۴ تا ۶ تخم روى موها قرار مى دهدكه به وسيله يك اتصال محكم به موها متصل مى گردند كه به نام رشك (Nit) ناميده مى شوند كه به رنگ سفيد و چسبيده به ساقه مو مشاهده مى شود.

شپش سر حشره ای بدون بال است که در سر انسان زندگی کرده ، از آن تغذیه می کند.

شپش سر تقریبا هر چهار ساعت از خون تغذیه می کند.

دارای شش پا است که طوری طراحی شده اند که قادر به چنگ زدن به مو باشد ولی توانایی پریدن ندارد. شکستن هر پا (با شانه زدن ) باعث مرگ شپش خواهد شد.

اندازه آن حدود یک تا دو میلی متر است ، به عبارتی دیگر ریز، اما قابل مشاهده است .

شپش ماده بالغ طی عمر حدودا یک ماهه خود ، روزانه ۴ تا ۶ تخم می گذارد. این تخم ها به مو در نزدیکی پوست سر که دما و رطوبت مناسب را داراست می چسبند و پس از ۷ روز ، شپش ها از تخم سر بیرون می آورند و طی ۳ بار پوسته ریزی به شپش بالغ تبدیل می شوند.
علائم شپش سر
اولین علائم بالینی در سر، موقعی اتفاق می افتد كه شپش شروع به حركت می كند كه معمولاً از حاشیه دو طرف سر شروع می شود و بعد به طرف مركز سر گسترش می یابد. در این هنگام بیمار احساس خارش در سر می كند. به تدریج خارش سر افزایش یافته و در سر خراشیدگی با ناخن پیش می آید. گاهی در موارد پیشرفته غدد لنفاوی اطراف سر در ناحیه گردن برجسته می شود.

شپش سر انگلی است که روی پوست سر و موی انسان زندگی می کند و از خون و لایه های سطحی پوست تغذیه می نماید. شپش سر با شپش بدن تفاوت دارد و فقط در ناحیه سر دیده می شود.شپش ۲ تا ۴ میلیمتر طول دارد و به ندرت در حین معاینه با چشم دیده می شود .

اغلب آنچه که در بیمار مبتلا مشخص است تخم شپش (Nit) می باشد که به شکل بیضی شفاف تا سفید رنگ و حدود ۵/۰ میلیمتر به ریشه مو بطور مایل و در یک سمت مو می چسبد و به راحتی کنده نمی شود.

این تخمها به راحتی با شوره و ذرات پوسته سر و همچنین پوسته های سیلندری دور مو که اغلب رسوب تافت و نرم کننده های مو می باشند اشتباه می شود. تخم شپش به یک سمت مو در نزدیکی ریشه مو بطور مایل می چسبد و جدا کردن آن از موی سر با دست غیر ممکن است.

مراحل زندگی شپش روی سر
بعد از انتقال انگل شپش از انسان آلوده به انسان سالم، انگل بالغ یكی دو ماه زندگی می كند و انگل ماده در هر روز ۴-۶ تخم می گذارد كه به ساقه موها می چسبند و شبیه ذرات سفید مانند شوره دیده می شوند. این تخمها به بالغ تبدیل شده و این سیر همچنان ادامه می یابد.

چگونه به شپش سر مبتلا می شویم؟

ابتلا به شپش سر در تمام جوامع دیده میشود و برای مثال در بچه های مدارس ابتدایی اروپای غربی  در هر زمان حدود ۲% ابتلا به شپش سر وجود دارد به عبارتی دیگر ابتلا به شپش سر ارتباطی با وضعیت اقتصادی نداشته در تمام طبقات اجتماع ممکن است رخ دهد و حتی در مومیایی های مصر باستان هم رشک های مرده دیده شده است .

ازدحام جمعیت باعث می شود که شپش بتواند از سری به سری دیگر برود و از آنجایی که تماس نزدیک در بچه ها امری شایع است ، شپش سر بیشتر در این گروه سنی اتفاق می افتد ، هر چند هر کس در هر شرایط آب و هوایی ممکن است مبتلا شود.

طول مو، جنس ، سن و رنک مو تاثیری در انتقال شپش نداشته ، شامپو کردن معمولی باعث از بین رفتن یا پیشگیری از آن نمی شود و شستشو با سرکه هم تاثیری ندارد.

تراشیدن موها اگر چه موثر است اما راه حل مناسبی به شمار نیامده کاملا غیرضروری است .

شپش سر به هر حال از سر فرد دیگری به شما یا خانواده شما منتقل شده و شکستن زنجیره انتقال تنها با درمان موثر و برررسی تمامی موارد تماس میسر می شود.

 انتقال چگونه صورت مى پذيرد؟
انتقال از يك فرد به فرد ديگر مى تواند از طريق تماس مستقيم يا استفاده از وسائل شخصى ديگران مثل شانه، كلاه، شال، حوله و روسرى صورت گيرد. انتقال در افراد خانواده به سرعت و سهولت رخ مى دهد. ابتلا قبلى به شپش ايمنى ايجاد نمى كند. بنابراين يك فرد ممكن است بيش از يكبار به بيمارى مبتلا گردد.

چگونه به وجود شپش سر مشکوک شویم ؟

بزاق و ترشحات شپش سر محرک بوده و باعث خارش قابل توجه می شود اما تقریبا همه افراد با اطلاع یافتن از وجود شپش سر در نزدیکان خود، ناگهان دچار خارش سر میشوند! بنابراین طبیعی است که صرفا وجود خارش کافی نبوده ، لازمست که معاینه و بررسی دقیق تری انجام شود خیلی از اوقات هم، مدرسه یا همسایگان ممکن است شما را از وجود شپش در دانش آموزان مطلع کنند و لازمست که شما خانواده خود را از این نظر بررسی نمایید.

شپش سر اغلب با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند، ضمن آنکه از نور و گرما هم گریزان بوده ، غالبا دور از تاج سر قرار می گیرد لذا بیشتر مشاهده رشک های چسبیده به سر است که شک به بیماری را بر می انگیزد.

چگونه مطمئن شویم که رشک را یافته ایم ؟ 

آنچه مهم است آن است که رشک را از شوره سر و سایر حالات مشابه افتراق دهیم، شوره سر در واقع پوست مرده است که به راحتی از مو جدا می شود. گاهی اوقات بقایای اسپری های مو هم ممکن است با رشک اشتباه شوند، اما توجه به چند نکته ما در تشخیص رشک کمک می کند: رشک ها همیشه یک شکل و تخم مرغی شکل بوده ، به مو در نزدیکی پوست سر چسبیده اند  و عمدتا در گیجگاهها، بالای گوش ها و پشت گردن دیده میشوند و برای جدا کردن آن ها از مو استفاده از ناخن ها ضروری بوده ، به راحتی جدا نمی شوند.

به هر حال برای پیدا کردن تخم شپش می بایست با حوصله تمام از یک گیجگاه به طرف مقابل ، منطقه به منطقه مو را گشت و بهتر است این کار زیر نور مناسب انجام شده و البته استفاده از یک ذره بین هم می تواند کمک کننده باشد. ضمنا این دقت را هم باید معطوف داشت که نزدیکی زیاد سر به فرد مورد معاینه ، می تواند باعث منتقل شدن شپش به سر فرد معاینه کننده شود.

تشخيص چگونه داده مى شود؟
شك به بيمارى اولين قدم تشخيص شپش سر است. همانطوريكه پيشتر نيز ذكر شد موارد شپش سر در تمام افراد جامعه حتى در افراد با رعايت بهداشت فردى بالا نيز ممكن است ديده شود. خارش سر بخصوص خارش بدون علت در يك كودك در سنين مدرسه بايد از اين جهت مورد بررسى قرار گيرد. به احتمال كم ممكن است بتوان شپش را از سر جدا كرد و با احتمال بيشتر مى تواند رشك هاى چسبيده به موى سر را يافت. در افراد بخصوص كودكانى كه ضايعات عفونى مثل زرد زخم يا ضايعات شبه اگزمايى در ناحيه سر و پشت گردن به كرات ديده مى شود احتمال وجود شپش را بايد مدنظر داشت.

علائم ابتلا چيست؟
وقتى شپش روى سر راه مى رود يا از خون فرد تغذيه مى كند علائم اصلى بيمارى يعنى خارش ايجاد مى شود. معمولاً خارش در ناحيه پشت سر و اطراف گوش ها بوده و يا دراين نقاط از شدت بيشترى برخوردار است.
پس از چند روز تا چند هفته خارش تشديد مى گردد. مى تواند به همراه عفونت هاى سر، چسبيدن موهاى سر به همديگر و بزرگ شدن غدد لنفاوى پشت گردن باشد. اغلب شپش روى سر به راحتى ديده نمى شود مگر در مواردى كه تعدادى زياد از شپش روى سر وجود داشته باشد.

چگونه می توان از بروز بیماری پیشگیری كرد؟
با جدا كردن بیماران درمان نشده از افراد سالم و درمان سریع آنها می توان از انتقال بیماری جلوگیری كرد. ( در مكانهایی همچون مدارس و پرورشگاهها و …) با رعایت بهداشت تا حد زیادی می توان مانع ایجاد بیماری شد. زیرا انگل بر اثر مواد شوینده از بین می رود. هر چند تخم انگل خیلی مقاوم است.

پيشگيرى چگونه انجام مى شود؟
پيشگيرى معمولاً با ارتقا بهداشت كل جامعه است. درمان زودرس موارد با آگاهى دادن به والدين، آموزگاران و افراد ديگر جامعه مى تواند با كنترل هرچه سريعتر موارد مبتلا به كاهش ابتلا سايرين كمك كننده باشد. و در آخر لازم به ذكر مجدد است كه شپش سر در هر طبقه اجتماعى و اقتصادى مى تواند ديده شود و رعايت دقيق موازين بهداشتى هرچند بسيار مفيد و كمك كننده ولى احتمال ابتلا را منتفى نمى سازد
عوامل سرایت
شپش سر از طریق انتقال مستقیم از انسان آلوده به انسان سالم ایجاد می شود، خصوصاً از طریق لوازم شخصی آلوده مثل شانه، كلاه، روسری، ملحفه و غیره به سرعت منتقل می شود.
این بیماری در سنین مدرسه (۱۸-۷ سالگی) بسیار شایع تر از سنین دیگراست و در هر دو جنس مذكر و مؤنث دیده می شود. هر چند در دختران به علت موهای بلند و پر حجم، بیشتر دیده می شود. این بیماری اگر به مدت طولانی ادامه یابد ، احتمال گسترش آن به قسمت های دیگر بدن وجود دارد.

۸۶۴۶۸۴۶۴۱.jpgراه درمان

سابق بر اين تنها راه نجات از دست شپشها، تراشيدن موها از ته بود. اما امروزه شامپوهاى ضد شپش همه جا در دسترس هستند. فرد شپش‌زده بايد يك دوره مشخص از اين نوع شامپوها استفاده كند. اين شامپو‌ها به علت دارا بودن تركيبات شيميايى بخصوص باعث مرگ شپش‌ها مي‌شوند و به مرور زمان با حل كردن كپسول تخم‌ها آنها را از مو جدا مي‌كنند. شامپو‌هاى ضد شپش از شوينده‌هاى قوى به شمار مي‌آيند و تا حدى نيز سمى هستند. اگر زخم‌هاى سر زياد باشد، استفاده از اين نوع شامپو‌ها مي‌تواند توليد عفونت كند. بهتر است قبل از استفاده حتما با پزشك مشورت شود.

اولين نكته اين است كه درمان فرد بيمار در آلودگي به شپش تاثيرگذار نيست. حتي اگر با بهترين روش‌ها نيز درمان شود. چرا كه اگر فردي در مجاورت و تماس نزديك با يك فرد آلوده به شپش قرار داشته باشد، حداكثر تا ۲ هفته بعد مجددا آلوده مي‌گردد، پس مهمترين اصل در مبارزه با شپش، انجام درمان دسته‌جمعي و همگاني و رفع آلودگي از كليه لوازم و وسايل مورد استفاده افراد به طور همزمان است.

مهمترين نكته در مهار شپش دانش‌آموزان هم بازديد روزانه موي سر و در صورت لزوم بازديد لباس و بدن آنها توسط معلمان و مربيان مدارس و ارجاع سريع موارد آلوده به واحدهاي بهداشتي درماني براي درمان فرد آلوده به همراه خانواده و اطرافيان وي است. پس از درمان ضدشپش، احتمال انتقال آلودگي از بين مي‌رود و دانش‌آموز مي‌تواند به مدرسه بازگردد.
در اوایل ، كه بیماری هنوز گسترش نیافته است با كوتاه كردن موها، استحمام روزانه و جوشاندن وسایل شخصی می توان آن را از بین برد.

همانگونه که گفته شد شپش ها جزو حشرات محسوب می شوند ، بنابراین برای مقابله با آنها می بایست از یک حشره کش استفاده کرد که به شکل شامپو یا کرم قابل شستشو ساخته شده است .
اغلب بيماران توسط شامپوهاى مخصوص و بندرت داروهاى خوراكى درمان مى شوند. نكته مهم اين است كه بايد تمام افرادى كه ساعات زيادى را در كنار هم سپرى مى كنند مثل اعضا يك خانواده همزمان مورد درمان قرار گيرند. هرچند كه علامتى وجود نداشته باشد وحتى در معاينه توسط پزشك نيز علامتى دال بر ديگرى در ساير افراد خانواده وجود نداشته باشد. بنابراين اگر يك فرد در يك خانواده مبتلاست تمامى اعضا بايد درمان گردند. معمولاً علت شكست درمان بيماران نيز عدم رعايت همين نكته است. برخى موارد درمان نياز به تكرار پس از يك هفته دارند كه ضرورتاً بايد انجام گيرد. روسرى، شانه، برس، كلاه، شال و روبالشى و ملحفه بايددر آب داغ شسته شوند. لوازم بهداشتى فردى بايد در الكل خيسانده شده و يا در حرارت نسبتاً بالا شسته شوند. ضدعفونى و شست و شوى فرش و موكت ومبلمان ضرورتى نداشته و نيازى به ضدعفونى كردن كل خانه وجود ندارد. استفاده از شانه هاى با دندانه ريز جهت برداشتن رشك چسبيده به موها مى تواند كمك كننده باشد ولى تراشيدن موهاى سرتوصيه نمى گردد.

نکات مهم در مورد دارو درمانی در شپش سر :

نکته اول و مهمترین نکته این است که این داروها شدیدا سمی است . این داروها به هیچ عنوان خوراکی نیست . دارو را در حمام مصرف کنید و بعد از آلوده شدن دست به دارو هرگز دست را به دهن نگذارید و با دست آلوده چیزی نخورید

شامپوهای ضد شپش بسیار مؤثر هستند.شامپوی Lindane(GBH) که در بزرگسالان بکار می رود برای اطفال و خانمهای حامله توصیه نمی شود.شامپوی Permethrin ۱% مناسب است .شامپو باید به تمام موها مالیده و ده دقیقه باقی بماند.سپس شسته و یک هفته بعد تکرار شود.این شامپو تخمها را از بین نمیبرد . لذا بعد از آن باید با محلول حاوی نسبت مساوی از سرکه و آب و با شانه ریز موها پاک شوند. شامپوی Hegor Antipoux تخمها را نیز از بین میبرد.تمام افراد خانواده باید با هم درمان شوند. هر چه که با سر بیمار در تماس بوده(شانه، ملحفه و کلاه)باید با آب گرم ۵۵ درجه شسته شوند.وسایلی که در اثر حرارت خراب می شوند باید به مدت ۲ هفته در کیسه دربسته باقی بمانند.

پرمترين‌
اين‌ دارو به‌ عنوان‌ داروي‌ انتخابي‌درمان‌ شپش‌ توصيه‌ شده‌ است‌ و به‌صورت‌ شامپو، محلول‌ سرشوي‌،پودر، لوسيون‌ و كرم‌ موجود است‌.
    
نحوه‌ استفاده‌ شامپو:
ابتدا موها را مرطوب‌ نموده‌ سپس‌ باشامپو يا سرشوي‌ ۱ درصد موها راآغشته‌ نماييد. لازم‌ است‌ ماده‌ مورد نظركاملا به‌ كف‌ سر و ساقه‌ مو ماليده‌ وماساژ داده‌ شود و آن‌ گاه‌ پس‌ از ۱۰دقيقه‌ شسته‌ شود. اين‌ مشتقات‌ باعث‌مسموميت‌ نمي‌شوند و اثر ابقايي‌ برموهاي‌ سر دارد و تا ۱ هفته‌ در مو باقي‌مي‌ماند و روي‌ رشك‌ نيز اثر كشندگي‌دارند. گاهي‌ اوقات‌ ضروري‌ است‌ كه‌درمان‌ تكرار شود. در اين‌ مورد نيزلازم‌ است‌ پس‌ از خشك‌ كردن‌ كامل‌موها و با استفاده‌ از روش‌ خيساندن‌ مودر سركه‌ و شانه‌ كردن‌، رشكها را از موجدا كنيد.

ساير فعاليتهای درمانی :
- درمان‌ علامتي‌ خارش‌ پديدآمده‌ در هر سه‌ نوع‌ شپش‌ سر، تن‌ وعانه‌ عبارت‌ است‌ از تجويز آنتي ‌هيستامينها ، مانند هيدروكسي‌زين‌، توسط پزشك‌ معالج‌
- در صورت‌ وجود عفونت‌ ثانويه‌باكتريال‌ بايد هر چه‌ سريعتر درمان‌آنتي‌بيوتيك‌ را براي‌ حداقل‌ ۱۰ روزشروع‌ كرد.
- وسايل‌ شخصي‌ و پوششي‌نظير كلاه‌، روسري‌ و امثال‌ اينهابايستي‌ به‌ مدت‌ ۳۰ دقيقه‌ با آب‌جوشانده‌ شوند تا هم‌ شپش‌ و هم‌رشك‌ از بين‌ بروند و سپس‌ خشك‌شوند.
- استفاده‌ مرتب‌ از شانه‌ دندانه‌ريز در تشخيص‌، پيشگيري‌ و درمان‌شپش‌ سر توصيه‌ مي‌شود و به‌ عنوان‌يكي‌ از راههاي‌ تقويت‌ بهداشت‌فردي‌ مورد استفاده‌ مي‌باشد. فاصله‌دندانه‌هاي‌ اين‌ شانه‌ بايد به‌ اندازه‌اي‌باشد كه‌ عملا رشك‌ را از موهاي‌ سرجدا نمايد.

۴۱۵۶۴۶۶۱.jpg

درمان شپش سر با استفاده از سرکه :

راه ديگرى نيز براى مبازه با شپش‌هاى سر وجود دارد. دو قاشق غذا خورى سركه را در يك ليتر آب حل كنيد، سپس تمام سر و موها را با اين محلول خيس كنيد. بعد از چند دقيقه با يك شانه دندانه ريز موها را خوب شانه كنيد. محلول آب و سركه كپسول تخم‌ها را سست مي‌كند و شانه دندانه ريز به جدا كردن آنها از موها كمك مي‌كند.

همه لباسها و ملافه‌هايى كه با فرد شپش‌زده در ارتباط بوده‌اند بايد تا حد ممكن با آب داغ شسته شوند. درجه حرارت بالاتر از ۵۱ درجه شپش‌ها را از بين مي‌برد. وسايلى كه قابل شستشو نيستند را مي‌توان به جاى دور انداختن در يك پلاستيك در بسته به مدت دو هفته در يخچال قرار داد.

اگر فرد يا فرزندان وي دچار اين مشكل شده‌است حتما دوستان و اطرافيان را از مشكل خود آگاه كنيد. دليلى براى ترس يا خجالت وجود ندارد. جلوگيرى از گسترش بيمارى از بازگشت آن به سوى فرد هم جلوگيرى مي‌كند.

اما بهترين راه بيشگيرى از شپش‌زدگى، استفاده از وسايل شخصى است. وسايلتان را به كسى قرض ندهيد از كسى هم قرض نگيريد.

در درمان شپش سر دو نکته مهم را باید همواره به خاطر داشت:

۱- دو بار درمان به فاصله ۷ تا ۱۰ روز لازمست ، چرا که اگر چه با درمان نخست ، شپش های سر و اکثر تخم های آن از بین می روند ، اما از آنجایی که امکان سر برون آوردن آنها تا ۷ روز بعد از تخم ها وجود دارد ، لذا بهتر است به فاصله ۷ تا ۱۰ روز ، درمان مجدد انجام شود تا پیش از آنکه این شپش های جدید بالغ شده و توانایی حرکت پیدا کنند ، از بین بروند.

۲- تمام موارد تماس احتمالی باید درمان شوند، در غیر اینصورت همیشه احتمال ابتلای مجدد وجود خواهد داشت.

البته آنچه در کشور ایران برای این درمان این بیماری استفاده میشود عمدتا شامپو لیندین ۱ درصد و شامپو پرمترین ۱ درصد است . این فراورده ها برای بیش از ۴۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و غالبا غیر از عوارض نادر گذرا ، عارضه دیگری ندارند، اما مهم این است که درست مطابق آنچه توصیه شده است استفاده شده و بیش از حد مصرف نشوند، علاوه براین می بایست تمام موها بخوبی با آنها مرطوب شوند چرا که شپش سر کشته نمی شود مگر آنکه در تماس مستقیم با دارو قرار گیرد. ضمنا مثل استفاده از هر فرآورده دارویی دیگری لازمست که در مورد مصرف در زنان باردار ، مادران شیرده و نوزادان با پزشک مشورت انجام شود.

به یاد داشته باشید :

پس از درمان ، برداشتن رشک ها نه برای ادامه درمان و نه برای کنترل بیماری ضرورتی ندارد. در عین حال برای بسیاری این مسئله از نظر ظاهر مهم بوده و یا ممکن است مشکلاتی را در مدرسه ایجاد کند. بنابراین چاره ای نخواهد بود بجز جدا کردن رشک ها با ناخن یا استفاده کردن از شانه های دندانه ریز. به هر حال به عنوان یک قاعده کلی ، اگر در فاصله کمتر از ۴ سانتی متری پوست سر ، تخم شپش رویت نشود، بیماری درمان شده تلقی می شود و رشک های موجود روی موها با فاصله بیش از ۴ سانتی متر، اهمیتی از نظر انتقال بیماری ندارند.

شپش سر برخلاف شپش تنه ، ناقل هیچ بیماری دیگری نیست و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

به خاطر داشته باشید اگر پس از دوبار درمان مجددا به شپش سر مبتلا شدید ، این بدان معنی است که فرد مبتلای درمان نشده ای در نزدیکی شما وجود دارد. بهر حال با ابتلای مجدد، دو دوره درمان مجدد هم لازمست .

نکات مهمی که لازم است بدانید :

دخترها بيشتر از پسرها به شپش سر مبتلا مي شوند که علت آن تماس سر به سر بيشتر در اين جنس مي باشد . اين نکته مهم است که هر کسي مي تواند بدون ارتباط با شرايط اجتماعي - اقتصادي خاص يا وضعيت خاص بهداشت فردي اش به شپش مبتلا شود . شپش در آب زنده نمي ماند زيرا از طريق سوراخ هاي کوچکي که در اطراف بدنش بنام اسپيراکل دارد تنفس مي کند بهمين دليل در مناطقي مثل استخر قادر به فعاليت نيست و از طريق شنا و استخر منتقل  نمي شود .

اگر کودک شما مبتلا به شپش شد بدانيد که بدترين اتفاق عالم براي او رخ نداده است و مهم ترين نکته آن است که در اين خصوص والدين ترس بخود راه ندهند . البته شپش اگر براي مدتي بدون درمان بماند مي تواند مشکلاتي براي سلامتي فرد و ديگران ايجاد کند . بزرگ ترين مشکل ايجاد حس مشمئز کننده اي است که در دوستان و اطرافيان فرد مبتلا بوجود آمده و به مختل شدن روابط بين فردي مي انجامد .

ابتلا به شپش يکي از بيماريهاي شايع در همه سنين بويژه در سنين مدرسه مي باشد .

شپش علاوه بر ناراحتيهايي که در اثر گزش ايجاد مي کند ،‌ناقل بيماري تيفوس و تب راجعه نيز مي باشد .

بنابراين آگاهي از علائم و نشانه هاي اين بيماري در مدارس ، گامي مثبت در جهت کنترل بيماري محسوب مي شود .

۶۷۵۷۶۶۵۷۸۷۶۸۶۹۸۹۷۸۹۷.jpg

در چه مواردي موي سر دانش آموز بايد بررسي شود ؟

۱ - وقتي يک مورد شپش در کلاس کشف شد تمام دانش آموزان همان کلاس بايد بررسي شوند .

۲ - برادران و خواهران و اولياء‌ دانش آموزان مبتلا نيز بايد مورد بررسي قرار گيرند .

۳- موارد جديد بايد فوراً درمان شوند .

۴ - وقتي بيش از سه کلاس يک مدرسه درگير باشند تمام کلاسهاي مدرسه بايد از نظر شپش غربالگري شوند .

 ۵- چک کردن موي سر بايد زير نور کافي صورت پذيرد .

 ۶- دانش آموز مبتلا زماني که دوره درمانش تمام شد يا تمام تخم ها از موهايش زدوده شد بايد پذيرفته شود .

۷ - دانش آموز مبتلا بايد بمدت ۱۴ روز مورد بررسي روزانه قرار گيرد .

۸ - اعضاي خانواده بايد تا ۱۰ روز موهايشان از نظر ابتلا به شپش  مورد بررسي روزانه قرار گيرد .

۸۴۶۴۶۵.jpg

چگونه به شپش سر مبتلا می شویم؟

ازدحام جمعیت باعث می شود که شپش بتواند از سری به سری دیگر برود و از آنجایی که تماس نزدیک در بچه ها امری شایع است ، شپش سر بیشتر در این گروه سنی اتفاق می افتد ، هر چند هر کس در هر شرایط آب و هوایی ممکن است مبتلا شود.

طول مو، جنس ، سن و رنک مو تاثیری در انتقال شپش نداشته ، شامپو کردن معمولی باعث از بین رفتن یا پیشگیری از آن نمی شود و شستشو با سرکه هم تاثیری ندارد.

تراشیدن موها اگر چه موثر است اما راه حل مناسبی به شمار نیامده کاملا غیرضروری است .

شپش سر به هر حال از سر فرد دیگری به شما یا خانواده شما منتقل شده و شکستن زنجیره انتقال تنها با درمان موثر و برررسی تمامی موارد تماس میسر می شود.
 
چگونه به وجود شپش سر مشکوک شویم ؟

بزاق و ترشحات شپش سر محرک بوده و باعث خارش قابل توجه می شود اما تقریبا همه افراد با اطلاع یافتن از وجود شپش سر در نزدیکان خود، ناگهان دچار خارش سر میشوند! بنابراین طبیعی است که صرفا وجود خارش کافی نبوده ، لازمست که معاینه و بررسی دقیق تری انجام شود خیلی از اوقات هم، مدرسه یا همسایگان ممکن است شما را از وجود شپش در دانش آموزان مطلع کنند و لازمست که شما خانواده خود را از این نظر بررسی نمایید.

شپش سر اغلب با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند، ضمن آنکه از نور و گرما هم گریزان بوده ، غالبا دور از تاج سر قرار می گیرد لذا بیشتر مشاهده رشک های چسبیده به سر است که شک به بیماری را بر می انگیزد

۸۶۴۵۱۴۳۱.jpg

چگونه مطمئن شویم که رشک را یافته ایم ؟ 

آنچه مهم است آن است که رشک را از شوره سر و سایر حالات مشابه افتراق دهیم، شوره سر در واقع پوست مرده است که به راحتی از مو جدا می شود. گاهی اوقات بقایای اسپری های مو هم ممکن است با رشک اشتباه شوند، اما توجه به چند نکته ما در تشخیص رشک کمک می کند: رشک ها همیشه یک شکل و تخم مرغی شکل بوده ، به مو در نزدیکی پوست سر چسبیده اند  و عمدتا در گیجگاهها، بالای گوش ها و پشت گردن دیده میشوند و برای جدا کردن آن ها از مو استفاده از ناخن ها ضروری بوده ، به راحتی جدا نمی شوند.

به هر حال برای پیدا کردن تخم شپش می بایست با حوصله تمام از یک گیجگاه به طرف مقابل ، منطقه به منطقه مو را گشت و بهتر است این کار زیر نور مناسب انجام شده و البته استفاده از یک ذره بین هم می تواند کمک کننده باشد. ضمنا این دقت را هم باید معطوف داشت که نزدیکی زیاد سر به فرد مورد معاینه ، می تواند باعث منتقل شدن شپش به سر فرد معاینه کننده شود.

آشنایی با شپش سر :

برای مبارزه با شپش بهتر است ابتدا حقایقی را در مورد آن بدانیم :

· شپش سر حشره ای بدون بال است که در سر انسان زندگی کرده ، از آن تغذیه می کند.

·  شپش سر تقریبا هر چهار ساعت از خون تغذیه می کند.

·دارای شش پا است که طوری طراحی شده اند که قادر به چنگ زدن به مو باشد ولی توانایی پریدن ندارد. شکستن هر پا (با شانه زدن ) باعث مرگ شپش خواهد شد.

· اندازه آن حدود یک تا دو میلی متر است ، به عبارتی دیگر ریز، اما قابل مشاهده است .

·  شپش ماده بالغ طی عمر حدودا یک ماهه خود ، روزانه ۴ تا ۶ تخم می گذارد. این تخم ها به مو در نزدیکی پوست سر که دما و رطوبت مناسب را داراست می چسبند و پس از ۷ روز ، شپش ها از تخم سر بیرون می آورند و طی ۳ بار پوسته ریزی به شپش بالغ تبدیل می شوند.

درمان:

چگونه از شر این مزاحمان راحت شویم ؟

همانگونه که گفته شد شپش ها جزو حشرات محسوب می شوند ، بنابراین برای مقابله با آنها می بایست از یک حشره کش استفاده کرد که به شکل شامپو یا کرم قابل شستشو ساخته شده است .

در درمان شپش سر دو نکته مهم را باید همواره به خاطر داشت:

۱- دو بار درمان به فاصله ۷ تا ۱۰ روز لازمست ، چرا که اگر چه با درمان نخست ، شپش های سر و اکثر تخم های آن از بین می روند ، اما از آنجایی که امکان سر برون آوردن آنها تا ۷ روز بعد از تخم ها وجود دارد ، لذا بهتر است به فاصله ۷ تا ۱۰ روز ، درمان مجدد انجام شود تا پیش از آنکه این شپش های جدید بالغ شده و توانایی حرکت پیدا کنند ، از بین بروند.

۲- تمام موارد تماس احتمالی باید درمان شوند، در غیر اینصورت همیشه احتمال ابتلای مجدد وجود خواهد داشت.

و اما برای درمان شپش سر ، چند فراورده موثر در داروخانه ها موجود است. آنچه در کشور ما برای این منظور استفاده میشود عمدتا شامپو لیندین ۱ درصد و شامپو پرمترین ۱ درصد است . این فراورده ها برای بیش از ۴۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و غالبا غیر از عوارض نادر گذرا ، عارضه دیگری ندارند، اما مهم این است که درست مطابق آنچه توصیه شده است استفاده شده و بیش از حد مصرف نشوند، علاوه براین می بایست تمام موها بخوبی با آنها مرطوب شوند چرا که شپش سر کشته نمی شود مگر آنکه در تماس مستقیم با دارو قرار گیرد. ضمنا مثل استفاده از هر فرآورده دارویی دیگری لازمست که در مورد مصرف در زنان باردار ، مادران شیرده و نوزادان با پزشک مشورت انجام شود.

چند نکته دیگر !

·  پس از درمان ، برداشتن رشک ها نه برای ادامه درمان و نه برای کنترل بیماری ضرورتی ندارد. در عین حال برای بسیاری این مسئله از نظر ظاهر مهم بوده و یا ممکن است مشکلاتی را در مدرسه ایجاد کند. بنابراین چاره ای نخواهد بود بجز جدا کردن رشک ها با ناخن یا استفاده کردن از شانه های دندانه ریز. به هر حال به عنوان یک قاعده کلی ، اگر در فاصله کمتر از ۴ سانتی متری پوست سر ، تخم شپش رویت نشود، بیماری درمان شده تلقی می شود و رشک های موجود روی موها با فاصله بیش از ۴ سانتی متر، اهمیتی از نظر انتقال بیماری ندارند.

·شپش سر برخلاف شپش تنه ، ناقل هیچ بیماری دیگری نیست و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

·به خاطر داشته باشید اگر پس از دوبار درمان مجددا به شپش سر مبتلا شدید ، این بدان معنی است که فرد مبتلای درمان نشده ای در نزدیکی شما وجود دارد. بهر حال با ابتلای مجدد، دو دوره درمان مجدد هم لازمست

- دارو را هرگز در داخل حمام استفاده نکنید زیرا گرما باعث ایجاد بخاطر و تبخیر دارو می گردد که شدیدا برای شما سمی است .

سه شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۸ :: 22:8 ::  نويسنده : سید مسلم موسوی خسروی

فارسیان   /   راههای مبارزه با کک

با توجه به اینکه در روستاها به خاطر وجود حیوانات ( گاو و گوسفند یا مرغ و خروس ) میزان کک بسیار زیاد است و این حشرات موذی مزاحمت زیادی برای انسان ایجاد می نمایند و فارسیان نیز از این لحاظ مستثا نیست و ....

در فارسیان تنها با سم پاشی با این حشرات مبارزه می کنند و سم مورد نیاز را از منابع معتبر دریافت می نمایند لذا

متن زیر در خصوص راههای مبارزه با کک از منابع بیان شده در انتهای متن تهیه گردیده است .

 چکیده

کک­ها، حشرات موذی و بسیار خطرناکي هستند كه به واسطه ویژگی­های حرکتی و دوره زندگی، به دام انداختن آن­ها بسیار مشکل و تقریبا غیرممکن است. حتی استفاده از سموم در مبارزه با آن­ها راه به جایی نمی­برد. اگر کک­ها، وارد محیط­های مسکونی شوند، بیرون راندن آن­ها بسیار مشکل است. از آن­جا که این حشرات به طور سریع به سمت انسان جذب می­شوند، افرادی که برای تفریح به مناطق روستایی می­روند از گزند آن­ها در امان نخواهند بود. به دلیل آن­که این حشرات می­توانند ناقل بیماری­های خطرناک مشترک بین انسان و دام باشند، توجه به مبارزه با آن­ها ضروری است. سایر راه­های مبارزه در مورد کک­ها هم چندان کارساز نمی­باشند، بنابراين به دنبال یافتن راهي برای حل این مشکل در جستجوی موادی که بتوانند این حشرات را از انسان دور نمایند، يك ترکیب طبیعی كشف گرديد که به طور موثری مي­تواند سبب دوری و فرار حشرات گردد. از این ترکیب طبیعی پمادی تهیه گردید که روي 30 نفر از افراد ساکن و شاغل در اطراف دامداری­ها آزمایش شد و سپس نتایج حاصل بررسي گرديد و مشخص شد که این ترکیب می­تواند به نحو موثری به احتمال 99% باعث فرار این حشرات و دوری آن­ها از افراد گردد.

 مقدمه

آفات؛ گیاهان، جانوران یا میکروارگانیسم­هایي می­باشند كه هر فرد داخل منزل یا آپارتمان خود با مشکلات ناشی از حضور آن­ها روبه­رو­ می­شود. در حقیقت سالیانه بیش از 5/1 میلیارد دلار هزینه برای سموم آفت­کش در منازل و آپارتمان­ها صرف می­شود. اين آفات عبارتند از: آفات کثيف کننده، آزار دهنده و مگس­های ناقل عوامل بيماری، پشه­ها، سوسک­های حمام، بيدهای لباس که از مصنوعات پشمی تغذيه می­کنند، سوسک­هایي که از مواد چرمی تغذيه کرده و سبب آلودگی غذاهای بسته­بندی شده می­شوند و حلزون­ها، شته­ها، کنه­ها، سوسک­ها و موريانه­هايي که ساختمان­های چوبی، کتاب­ها و مواد سلولزی را می­جوند.

حشرات نه تنها از نظر بيماری­های مختلفی که در انسان ايجاد می­کنند در خور توجه­اند بلکه به دليل ضرر و زيان­هايی که از نظر کشاورزی و دامداری به اقتصاد جهان وارد می­آورند نيز يکی از عوامل کمبود مواد غذايی مورد نياز انسان­ها به شمار می­آيند.

با وجود تمام پيشرفت­های علمی در زمينه مبارزه با حشرات، هنوز هم بسياری از آن­ها در محيط زندگی انسان­ها و در کنار آن­ها به­سر برده و باعث بروز مشکلات فراوانی می­گردند، اما راه­حل اساسی برای مبارزه با آن­ها يافت نشده است. هر نوع مطالعه و تحقيق در اين زمينه و يافتن راه­های مبارزه جديد می­تواند گام موثری در حيطه رفاه انسان­ها باشد.

 روش کار

به دنبال يافتن راه­حلی برای مبارزه با کک­ها، با بررسی انواعي از گياهان، تعدادي از آن­ها که دارای ترکيبات موثری در جهت فراری دادن حشرات بودند شناسايی گرديدند.

اين گياهان عبارت بودند از: بابونه، سير، اوکاليپتوس، پونه، شمعدانی، درخت­چای (روغن اين درخت)، و اوسطوخودوس.

در مرحله بعد، جهت ساخت ترکيب موثری از آن­ها، عصاره اين گياهان به صورت عرق­گيری تهيه گرديد. سپس از مقدار کمی وازلين، پمادی تهيه شد. 15 نفر از افرادی که به طور مرتب در معرض گزش کک­ها قرار داشتند و از اين مساله شکايت داشتند، انتخاب شدند و پماد مورد نظر در اختيار آن­ها قرار گرفت و از آن­ها خواسته شد تا روزانه 2 بار دست راست خود را از مچ تا ساعد دست، يعنی نيمی از دست را به اين پماد آغشته نمايند. سپس در پايان روز تعداد گزش­های ناشی از کک را روی دو دست راست و چپ خود شمارش نمايند.

در آزمايش ديگری جهت تعيين اثر وازلين از همان 15 نفر خواسته شد تا يك دست خود را با وازلين آغشته نمايند و تمام مراحل آزمايش تكرار گرديد. پس از آن تعداد گزش­هاي روی دو دست چپ و راست با هم مقايسه آماری شد. استفاده از وازلين خالص به عنوان شاهد مثبت برای تعيين تاثير واقعی مواد بود كه نتايج حاصل از اين آزمايش­ها مويد اين نكته مي­باشد.

 نتيجه­گيری

در تحقيق انجام شده برای پيدا کردن راهی جهت مبارزه با کک­ها، تعداد بسيار زيادی از گياهان که به احتمال زياد دارای ترکيبات موثری برای فرار حشرات بودند، شناسايی گرديدند. از ميان اين گياهان، 8 مورد بر اساس در دسترس بودن، ارزانی، و سهولت تهيه عصاره انتخاب گرديدند. پس از تهيه عصاره آب گرم با استفاده از ماده زمينه­ای وازلين پمادی تهيه گرديد. 15 نفر از افرادی که از گزش کک­ها شکايت داشتند و شرايط محيطی آن­ها باعث می­شد که در معرض گزش قرار بگيرند به صورت تصادفی انتخاب شدند. در آزمايش اصلی پماد ساخته شده در اختيار آن­ها قرار داده شد. اين افراد روزانه دو بار دست راست خود را با آن آغشته می­کردند و دست چپ خود را به هيچ ماده­ای آغشته نمی­كردند. در پايان روز اين افراد تعداد گزش­های ناشی از کک را بر روی دو دست به صورت جداگانه شمارش و يادداشت نمودند. پس از 10 روز ميانگين اعداد مربوط به دست راست و چپ افراد به دست آمد. برای بررسی تاييد ماده وازلين بر گزش کک­ها و پاسخ به اين سوال که آيا خود وازلين به تنهايی تاثيری بر فراری دادن کک­ها دارد يا خير، آزمايش ديگری انجام شد. در اين آزمايش از همان 15 نفر خواسته شد تا يک دست خود را با وازلين چرب نمايند و دست ديگر را به هيچ ماده خارجی آغشته ننمايند. ساير مراحل مانند آزمايش اصلی بود.

در اين آزمايش، ميانگين نتايج به دست آمده با وازلين در طی 10 روز، با ميانگين نتايج تعداد گزش­ها در دست بدون وازلين مورد مقايسه آماری قرار گرفت. نتايج نشان داد که بين اين دو گروه که در واقع گروه وازلين به عنوان آزمايش و گروه بدون وازلين به عنوان شاهد بودند، اختلاف معنی­داری وجود نداشت، يعنی استفاده از وازلين تاثيری بر کاهش گزش کک بر روی دست انسان نگذاشت.

 در بررسی نتايج حاصل، نتيجه آزمايش اصلی و آزمايش گزش روی دست­های آغشته شده به پماد به عنوان گروه آزمايش و گروه شاهد در نظر گرفته شد و مورد مقايسه آماری قرار گرفت كه نشان داد به احتمال 95% پماد مذکور می­تواند سبب دور کردن کک­ها و کاهش گزش آن­ها شود.

 كک­ها، از حشرات بسيار موذی و مقاومی هستند که هم برای انسان­ها و هم برای حيوانات مشکلات فراوانی ايجاد می­کنند، اما تا کنون راه موثر و بی­خطری برای مبارزه با آن­ها يافت نشده است. چون اين جانوران بسيار ريز و مقاوم هستند، به سرعت در پناهگاه­ها مخفی می­شوند و به راحتی قابل از بين بردن نيستند. پماد ساخته شده در اين پژوهش، به نحو موثری می­تواند باعث دور کردن آن­ها از انسان شود، بنابراين به عنوان يک راه­حل بی­خطر، طبيعی، ساده و ارزان قابل توصيه می­باشد.

  ******               *******                ******                ******           ******

ضمن تشکر از خوانندگان وبلاک در زیر نظر یکی از خوانندگان وبلاک را می آوریم .

از آنجایی که اینجاب نیز شدیدا به این حشره آلرژی پیدا کردم آزماش هایی در راستای از بین بردن کک انجام دادم /راهکار شما فقط فراری دادن این حشره بود که صد البته خوب /اما این حشره در فضولات حیوانات دامی چون گوسفند تخم گذاری و رشد میکنند به محض ورود دامدار به محل نگداری دام به طرز عجیبی با سرعت و پرش کم نظیر همراه دامدار به محل سکونت آمده و وارد بدن سایرین میشود همانگونه که میدانید کک تا زمانیکه در زیر پوششی در بدن قرار نگیرد قادر یه نیش زدن و مکش خون انسان نمیباشد و حتما باید زیر لباس مستقر و اقدام نماید پس از آزمایشاتی به این نتیجه رسیدیم که این حشره توسط آب داغ و یا در معرض قرار دادن حرارت مناسب به سرعت از بین میرود/ اگر دامداران این آزمایش را انجام دهند خو دشان اثراتش را خواهند دید در مکان نگهداری دام با سر شعله شروع به نزدیک کردن آتش با احتیاط کامل بهنحوی که منجر به حریق نشود کف و دیواره را با حرارت زیاد به محلهای اشاره شده نزدیک کنند و نتیجه آنرا خواهند دید/ همچنین در صورت احساس وجود کک در لباس شدند بلا فاصله کلیه لباسهای خود را در تشت پر از آب داغ قرار دهند بعد از چند دقیقه خواهند دید که این حشره عجیب که دارای پوستی بسیار مقاوم و دارای پاهای قوی در پرش از دید شما هنگامی که قصد گرفتن آنرا دارید به سصح آب خواهد آمد . پیشنهاد میکنم که کک را زیر میکروسکوپ مشاهده نکنید زیرا مانند اینجانب دچار وحشت و آلرژی خواهید شد

 منابع 

1-      احمدی. محمد، شناسايی حشرات آفت و کنترل آن­ها، انتشارات فرهنگ جامع، 1373

2-      حجت. سيدحسين، راهنمای جمع­آوری و شناسايی حشرات، موسسه انتشارات اميرکبير، تهران، 1377

3-      حدادزاده. حميدرضا، خضرايي­نيا. پروانه، اصول تشخيص و اهميت بهداشتی بند­پايان، موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، 1377

4-      زرگری. علی، گياهان دارويی، جلد 5- 1، موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، 1376

5-      علم­سرشت. پريوش، دل­پيشه. اسماعيل، حشره­شناسی در پزشکی و بهداشت، انتشارات شرکت
سهامی سپهر، 1368

7- Dans. R, Fleas and Human Proceedings of the National Academy of Sciences-2000

8- Gildert. L, Lemon Balm, J. of botany – 94 – 1998

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک